Do 2024 roku zrozumienie serii telewizorów Sony było dość mylące, szczególnie w przypadku serii Bravia XR, która obejmowała różne modele różnych klas. Jednak w 2024 roku Sony wprowadziło znaczną zmianę, odświeżając system numeracji modeli i wprowadzając nową koncepcję serii. Od teraz wszystkie telewizory Sony od 2024 roku należą do serii Bravia 2-9. Chociaż sugeruje to, że jest dziewięć serii, w praktyce istnieje tylko osiem, a seria Bravia 2 jest serią podstawową. Ta nowa klasyfikacja znacznie ułatwia zrozumienie rodzaju kupowanego telewizora. Oto jak prezentują się serie telewizorów Sony Bravia od 2024 roku:

Lista serii telewizorów Sony Bravia

Sony Bravia 2

Jest to seria S25 przyjazna dla budżetu, a numer modelu Bravia 2 to K-55S25. Te telewizory wykorzystują ekrany produkowane na przestarzałych liniach produkcyjnych i mają grubość ponad 3 cale (80 mm). Wyposażone są także w procesory z poprzednich generacji. Te modele są głównie oferowane w Indiach i prawdopodobnie są produkowane przez OEM pod marką Sony.

Sony Bravia 3

Również część segmentu budżetowego, jest to seria S30 (K-55S30). Te telewizory są dostępne w wielu krajach, w tym w USA i Kanadzie. Główna różnica polega na wykorzystaniu technologii LED z bezpośrednim podświetleniem, chociaż w segmencie budżetowym. Wyposażone są w procesor 4K HDR Processor X1, który został po raz pierwszy wprowadzony w 2017 roku i później ulepszany. Chociaż procesor ma w nazwie HDR, wydajność HDR w tych telewizorach jest ograniczona do około 30% z powodu jakości wyświetlacza. Niemniej jednak te telewizory obsługują WiFi 6 i porty HDMI 2.1, oferując przyzwoity sprzęt pomimo przeciętnego wyświetlacza.

Sony Bravia 4, 5, 6

Na chwilę obecną te serie telewizorów nie są jeszcze dostępne.

Sony Bravia 7

Te telewizory QLED mają zaawansowane wyświetlacze LED wykonane z nowych materiałów (kropki kwantowe) i mini-LED podświetlenie. Napędzane przez wysokowydajny procesor XR, telewizory serii 7 zapewniają doskonałą korekcję obrazu i rozdzielczość 4K. Dzięki poprzedniej generacji wyświetlaczy QLED, te telewizory oferują 10-bitową głębię kolorów i częstotliwość odświeżania 120 Hz. Numer modelu telewizorów serii Bravia 7 to K-55XR70.

Sony Bravia 8

Seria K-XR6580 obejmuje telewizory OLED z rozdzielczością 4K. Oprócz technologii OLED, te telewizory mają funkcje podobne do serii 7, w tym wysokowydajny procesor XR i zaawansowane możliwości korekcji obrazu specyficzne dla wyświetlaczy OLED. Dodatkowo, ta seria ma ulepszony dźwięk z wbudowanym subwooferem obok standardowych głośników.

Sony Bravia 9

Te telewizory reprezentują szczyt funkcjonalności. Wyposażone są w najnowszą generację wyświetlaczy QLED z mini-LED podświetleniem, ulepszony system audio 2.2.2 oraz premium pilot. Format numeru modelu tej serii to K-65XR90.

Tabela serii i numerów modeli telewizorów Sony 2024

Seria BraviaNumer modelu
Bravia 9K-65XR90: … K-65XR99
Bravia 8K-65XR80: … K-65XR89
Bravia 7K-65XR70: … K-65XR79
Bravia 6
Bravia 5
Bravia 4
Bravia 3K-65S30: … K-65S35
Bravia 2K-65S25: … K-65S29
Bravia 1

Krótki opis serii telewizorów Bravia

Pomimo szerokiej gamy telewizorów Bravia, można je w przybliżeniu podzielić na trzy główne grupy:

Serie budżetowe: Obejmuje serie Bravia 2 i 3 wyposażone w ekrany LED. Te modele mają niezbędną funkcjonalność i są odpowiednie dla oszczędnych konsumentów.

Serie OLED: Wprowadzona przez serię Bravia 8, te telewizory OLED oferują najnowocześniejszą jakość obrazu, wysoką kontrastowość i dokładność kolorów.

Zaawansowane serie LED: Telewizory serii Bravia 7 i 9 należą do tej kategorii. Wykorzystują zaawansowane technologie, w tym materiały QLED i mini-LED podświetlenie, aby zapewnić dobrą jakość obrazu i wydajność, choć gorszą niż OLED.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here